Bitcoin je výhodná investice pro každého?


Když se tě tví známí ptají, jak investovat do Bitcoinu, co jim radíš?

„Neinvestujte do BTC zbytečně moc, jděte jen do pětiny svého celkového majetku.“ Patří to mezi důležitý typ investice díky své decentralizované povaze, ale z hlediska portfolia by měl tvořit opravdu jen část. S Bitcoinem seznamuji své známé, kteří se o investice zajímají a zatím si rozhodně nestěžují, jelikož trh roste :) Úroky, které se kolem BTC pohybují, jsou opravdu vysoké a pokud máte dostatek volného kapitálu, velmi rychle se rozmnožuje. (např. úroky na Bitcoinových světových burzách dosahují 15-25% ročně). Na druhou stranu, jelikož se jedná o investice, je třeba být velmi obezřetný a vědět, na koho se můžete spolehnout.

Bitcoin dneska není zdaleka jen pro velké investory, ale je to bezpečný přístav odolný proti vládním reformám a proti bankovním machinacím. Pro běžné lidi, kterým není lhostejné, co se děje s jejich majetkem, a se zájmem o inovativní projekty v rychle rozvíjejících se oblastech (kryptoměny, bitcoin, online transakce) je tato příležitost jak dělaná".
Bitcoin vzrostl za poslední rok a půl 5-násobně. Růst jsme očekávali v článku „Zhodnocení kapitálu“ v říjnu 2015
Jakým lidem s Bitcoiny pomáháš?
  Většinou jde o střadatele se středním i vysokoškolským vzděláním se spořicím návykem, kterým není lhostejná jejich budoucnost. Známe se z mých předchozích i současného zaměstání, další část tvoří mí přátelé i rodina. Častým motivem je, že se takto rozhodnou spořit i pro své děti nebo vnoučata v dlouhodobějším horizontu, například 18 let. Ostatně BTC je o dlouhodobějším investičním horizontu, není vyloučeno, že za 10 let bude mít jeden BTC hodnotu 50-násobnou. Kdo plánuje horizont kratší než 2 roky, tomu říkáme, že kryptoměny jako takové pro něj nejsou příliš vhodné, a ať se raději zaměří na investice do nadějných BTC startupů s kratším inv. horizontem. 
  Dalším motivem je spoření na důchod. A dost často je motivem takového spoření i to, že si lidé vytvářejí rezervu či pojistku, kterou by použili v případě nouze. Když máte peníze na spořicím účtu, snáz totiž někteří podlehnou tomu, aby je utratili za dovolenou nebo něco jiného. Když máte peníze ve své BTC peněžence, kde navíc vidíte, jak hodnota roste, je to přece jen jakási bariéra nepodlehnout impulzivním rozhodnutím utrácet.
Naši předkové
  Ano. I naši předkové se tím řídili celý život. Měli kus pole, chaloupku, krávu, zlatý dukát. Měli své investice prostě rozložené a ani nevěděli, že diverzifikují své portfolio. Dnes to máme trochu pokřivené. Řada lidí má zainvestováno pouze do papírových produktů. Pokud se ekonomice daří, je to v pořádku, ale když se přestane dařit a začnou nepokoje na trzích, jdou ceny akcií, podobně jako ceny dluhopisů, dolů a stáhne to i ceny nemovitostí. S tím jdou dolů banky, peníze lidí jsou v ohrožení (např. Řecko, Kypr – znárodnění bankovních vkladů). A společnost má problém. Proto je dobře dát kus peněz, ne zbytečně moc, do něčeho, co se bude chovat jinak než ostatní složky našeho majetku.
  Někdo by řekl, že slovo Bitcoin by se v článku mohlo zaměnit za zlato, ale opravdu by to ve všech bodech souhlasilo? Bitcoinů je omezené množství, zlata se může začít těžit více, když bude vyšší cena. Článek byl částečně inspirován původním o spoření do cenných kovů. Je vidět, že podobnost z hlediska bezpečné investice a diversifikace je u zlata a BTC podobná, přestože je Bitcoin záležitost podstatně novější, ale také znatelně rychleji rostoucí.
Odpovědi na otázky poskytl odborník na finanční oblast s enormím zájmem o kryptoměny - Lukáš T.